„Czwartki ze zdrowiem i medycyną” – dbaj o słuch! – spotkanie z prof. Henrykiem Skarżyńskim

Zapraszamy na otwarte i bezpłatne spotkanie z prof. Henrykiem Skarżyńskim, dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Konsultantem Krajowym w Dziedzinie Otorynolaryngologii.

Słuch to podstawowe narzędzie komunikacji, niezwykle ważne we współczesnym świecie. Jednocześnie coraz więcej problemów ze słuchem mają Seniorzy oraz młodzi ludzie. I nie tylko oni – wszyscy żyjemy w świecie zagrożonym hałasem, w którym atakują nas multimedia. Jak sobie z tym radzić, jak dbać o słuch? – odpowiedzi na te pytania otrzymamy na spotkaniu, które nie przypadkiem odbędzie się 25 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem. – Sprawny słuch jest podstawą komunikacji we współczesnym społeczeństwie, więc powinniśmy go sprawdzać w każdym wieku – mówi prof. Henryk Skarżyński.

Instytut zorganizował i przeprowadził szereg programów wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń słuchu u dzieci i dorosłych. Tylko w latach 2007 – 2015 wykonał ponad 1 mln badań przesiewowych słuchu w ramach kilkudziesięciu programów i projektów zarówno samorządowych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.

– Wyniki wskazują, że ok. 16-19 % dzieci w Polsce może mieć różnego rodzaju problemy związane ze słuchem, które mogą utrudniać prawidłowy rozwój mowy oraz rozwój społeczny. Także w wieku senioralnym problemy ze słuchem są powszechne, gdyż 75 proc. osób po 70. roku życia ma niedosłuch. Nie jest tajemnicą, że nasze społeczeństwa się starzeją, a dla utrzymania sprawności i samodzielności osób w wieku senioralnym ogromne znaczenie ma umiejętność komunikowania się, która w ogromnym stopniu zależy od stanu słuchu.  – dodaje prof. Skarżyński.

Spotkanie z Profesorem odbędzie się 25 kwietnia (godz. 18.00) w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej, przy ul. Czerwonej 3. Wydarzenie jest otwarte i bezpłatne dla mieszkańców. Zapraszamy seniorów, nauczycieli, dyrektorów szkół, lekarzy, osoby związane z ochroną zdrowia, rodziców, a także wszystkich zainteresowanych tematem. Podczas wydarzenia będzie możliwość zadawania pytań.

 

Celem projektu Fundacji Misja Medyczna „Czwartki ze zdrowiem i medycyną” jest propagowanie poprawnych nawyków zdrowotnych oraz dyskusja nad naszym stylem życia, wyzwaniami i zagrożeniami współczesnego świata. Cykliczne czwartkowe spotkania zakładają dyskusję na ważne tematy i mają być zachętą do zastanowienia się nad naszymi postawami i wyborami.

Prowadzącym spotkania jest Roman Czejarek, popularny i lubiany dziennikarz Polskiego Radia, a patronem medialnym – Rynek Zdrowia.