CZWARTKI ZE ZDROWIEM I MEDYCYNĄ. O zdrowym trybie życia w rozmowie z Romanem Czejarkiem, dziennikarzem Polskiego Radia

Roman Czejarek: Slow Jogging to coś dla mnie

Roman Czejarek, dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia. Prezenter, konferansjer, prowadzący cykliczne spotkania organizowane przez Fundację Misja Medyczna pod nazwą „Czwartki ze zdrowiem i medycyną”.

Fundacja: Żyję zdrowo…

– Chciałbym i jest to dla mnie ważne. I niestety obawiam się, że nie do końca tak jest. Na spotkaniach ze specjalistami i ekspertami ciągle dowiaduję się nowych rzeczy, choćby na temat żywienia. Stąd wiem, że popełniam błędy. Ale biorę te rady do siebie, wskazówki wprowadzam w życie. Świetnie, że są takie spotkania, otwarte dla mieszkańców, pełne cennych informacji!

Tym bardziej, że gdy o zdrowie chodzi, szkoda odczuć skutki powiedzenia „niewiedza szkodzi”…

– Dokładnie! Jestem tatą dwóch małych chłopców. Codziennie bombardują mnie kolorowymi napojami czy wodą o smaku truskawkowym, za którą wręcz przepadają. A ja – dzięki spotkaniom – wiem, że nie są to dobre rzeczy, żeby nie powiedzieć paskudne. I ja im takich napojów odmawiam. A z drugiej strony w szkole stoi automat, w którym dzieci, koleżanki i koledzy moich synów, kupują niezdrowe przekąski, napoje. I nawet pewnie nie wiedzą, ani oni, ani rodzice, jakie to złe.

Co możemy zrobić?

– Nie da się wszystkiego kontrolować. Dlatego tak ważne jest wychowanie młodych ludzi i wpajanie dobrych nawyków żywieniowych. I zwracanie uwagi na pewne rzeczy – np. by słodycze nie były nagrodą za dobre zachowanie. Nie nagradzajmy czymś, czym nie powinniśmy w ogóle częstować. A my cukierki czy batony traktujemy jako rzecz wyjątkową, która może być super nagrodą. Nie tędy droga.

Czy jest coś, o czym usłyszał Pan na „Czwartkach ze zdrowiem i medycyną” i wprowadzi w życie…

– Slow Jogging. Kiedyś próbowałem biegać. Ale okazało się, że szybkie bieganie nie jest dla mnie. Nie chcę się ścigać, nie jestem też fanem startowania w maratonach czy przełamywania się i pokonywania co dzień kilometr więcej i więcej. To mnie zniechęcało. I nagle przychodzi ekspert Slow Joggingu i mówi: „Nie musisz biegać. Możesz truchtać”. Ważne, by robić to codziennie, regularnie. I ta systematyka może wpłynąć na twoje życie tak, że będziesz czuł się dużo lepiej.

A podzieli się Pan z nami poradą żywieniową?

– Bardzo zdrowy jest czosnek. Oczywiście polski czosnek, a nie chiński. Nie mniej, czasem powstrzymujemy się od dodania go do potrawy, by nie chuchać czosnkiem na sąsiada. Ale jest na to rada.

Jaka?

– Polecił mi ją znajomy mistrz kulinarny. Powiedział „kawa” i wyjął z kieszeni ziarenko. Zdradził, że każdy szanujący się kucharz, ma zawsze przy sobie dwa, trzy ziarenka kawy. I gdy zjesz coś, po czym możesz mieć mniej sympatyczny oddech, rozgryzasz ziarenko i kawa ten smak pochłania. Sprawdziłem, na czosnek też działa.

Dziękuję za rozmowę.

Joanna Blewąska