O roli mediów ochronie zdrowia
21 maja 2019
II Kongres Komunikacji w Ochronie Zdrowia
30 maja 2019

Ponad 20 proc. polskich nastolatków ma nadwagę!

22 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji Fundacja „Misja Medyczna” oraz Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi uświadamiały, jakie są konsekwencje tej groźnej choroby.

Polskie dzieci i młodzież znajdują się w czołówce najbardziej otyłych nastolatków na świecie – wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia, który jest efektem badania HBSC. Wzrósł odsetek uczniów w wieku 11- 15 lat z nadwagą i otyłością w porównaniu do wyników badań z 2014 r. Taki problem ma już 16,5 proc. polskich nastolatków, a w 2014 r. ­ – miało 14,8 proc. Grupa, w której nadwaga i otyłość występują najczęściej to 13-letni chłopcy (31,7 proc.). Takie niepokojące dane pochodzą z najnowszego międzynarodowego badania HBSC (Health Beahaviour in School-aged Children). Wzięło w nim udział blisko 8 tysięcy uczniów polskich szkół w wieku 11-17 lat, a w Polsce dane zbierał i analizuje Instytut Matki i Dziecka w Warszawie (ImiD). Wg danych WHO liczba dzieci z nadmierną masą ciała w Polsce wynosi 21,3 proc.!

– Zależy nam na zwiększeniu świadomości problemu otyłości wśród społeczeństwa. Otyłość jest bowiem przyczyną wielu poważnych schorzeń zdrowotnych. Chcemy pokazać różne możliwości walki z chorobą: istnieją grupy wsparcia do osób otyłych, można skorzystać z porad dietetyków, a przy patologicznej otyłości z pomocy chirurgów bariatrycznych – mówi dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.

Szpitalem, w którym wykonuje się operacje chirurgiczne w przypadku patologicznej otyłości jest m.in. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Barlickiego w Łodzi. Chirurdzy bariatryczni operują średnio od 4 do 6 pacjentów tygodniowo. – Kwalifikujemy pacjentów z patologiczną otyłością. Wskaźnikiem do operacji jest BMI 35 z powikłaniami związanymi z otyłością, lub bezwzględnie BMI 40. Operacje wykonujemy u pacjentów do 18 do 65 roku życia. Wszystkie są refundowane – mówi dr Przemysław Janczak, chirurg bariatryczny z Oddziału Klinicznego Chirurgii Gastroenterologicznej Onkologicznej i Ogólnej Chirurgicznego Leczenia Otyłości w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Barlickiego w Łodzi

Konieczności zmiany nawyków żywieniowych i jadłospisów w łódzkich szkołach już dawno zauważył Krzysztof Suszek, przewodniczący rady Fundacji „Misja Medyczna”, z siedzibą w Łodzi, która w ramach pilotażowego projektu „Zdrowa i Aktywna Gmina”, prowadziła analizę jadłospisów w szkołach w województwie łódzkim. Przedstawiciele Fundacji szybko dostrzegli wyzwanie jakim jest wspieranie procesów redukcji masy ciała dzieci i młodzieży, zmiany nawyków żywieniowych oraz związanych z tym sposobów spędzania czasu. – Celem realizowanego przez Fundację programu jest objęcie bezpłatną edukacją żywieniową jak największej liczby rodzin. Dzięki takim działaniom jesteśmy w stanie zwiększyć świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowego i racjonalnego żywienia oraz aktywności fizycznej, która – zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia opisanymi w „Piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej” – jest podstawą codziennych aktywności młodych ludzi, a docelowo ma prowadzić do poprawy stanu zdrowia mieszkańców – mówi Krzysztof Suszek.

Konieczność walki z otyłością wśród społeczeństwa dostrzegł też Narodowy Fundusz Zdrowia, który stworzył portal z darmowymi poradami dietetycznymi dla pacbartjentów oraz prowadzi akcję #NieCukrz.