Systematyczna aktywność fizyczna jest jednym z ważniejszych czynników poprawiających życie człowieka, a niedostateczna aktywność sprzyja niesprawności ruchowej. – Radosław Janczyk, fizjoterapeuta, osteopata, ekspert Fundacji „Misja Medyczna”

Systematyczne ćwiczenia i regularny trening najlepiej kształtować już we wczesnej młodości, w rodzinie, przekazując odpowiednie wzorce.

Aktywność fizyczna to styl życia przejawiający się troską o własne szeroko pojmowane zdrowie i sprawność fizyczną.

 

Zadbaj o swoje ciało. To jest jedyne miejsce, w którym mieszkasz”

Jim Rohn

 

Głównym założeniem zdrowego stylu życia jest jego pozasportowy, prozdrowotny charakter, który w optymalnym stopniu kształtuje wszystkie komponenty prozdrowotnej sprawności fizycznej m.in: siłę, wytrzymałość, gibkość, koordynację oraz względną szczupłość ciała. Pływanie, rower, bieganie, spacery a także gry i zabawy ruchowe powinny mieć bezwzględne pierwszeństwo przed telewizorem i wygodnym fotelem.

 

Pamiętaj! Aktywna forma wypoczynku to najzdrowszy wypoczynek.

 

Regularny trening fizyczny poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, wydolność tlenową, przeciwdziała negatywnym zmianom w całym narządzie ruchu człowieka. Stabilizuje i poprawia jakość życia w chorobach cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia metaboliczne np. w otyłości. Pomaga również w walce z wszechobecnym stresem, stanami depresyjnymi czy uzależnieniami. Spowalnia procesy starzenia się wszystkich układów i narządów w ciele człowieka.

 

Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę”

Edward Stanley

 

Zgodnie z wytycznymi w prozdrowotnym podejściu powinny dominować ćwiczenia wytrzymałościowe:

  • zaleca się minimum 2 najlepiej 3 – 5 sesji treningowych na tydzień
  • każda po około 30–60 minut
  • nie mniej niż 10–15 min wysiłku na trening
  • nie mniej niż 75 minut na tydzień

Ponadto przynajmniej dwa razy w tygodniu, w nienastępujących po sobie dniach, należy wykonywać trening siłowy, wzmacniający układ mięśniowo-szkieletowy.

W ramach treningu zdrowotnego zaleca się również stosowanie ćwiczeń rozciągających, koordynacyjnych jaki i oddechowych. Mogą być one wplatane w treningi siłowe i wytrzymałościowe.

Systematyczny trening fizyczny i regularna aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji i zmniejszają dolegliwości bólowe w chorobach układu ruchu. Poprawiają również percepcję wzrokową i koordynację psychoruchową a co za tym idzie systematyczna aktywność fizyczna dotlenia i odżywia każdą komórkę
w naszym ciele. Regularny trening fizyczny jest lekarstwem uniwersalnym, niedrogim i dostępnym dla każdego.

 

„Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu”

Wojciech Oczko

 

Uzupełnieniem aktywności fizycznej jest odpowiednia i zbilansowana dieta, odpowiednia do pory roku, wykonywanej pracy oraz wieku.

Wysiłek fizyczny pociąga za sobą pewne wydatki energetyczne. Bardzo ważne jest zatem odpowiednie komponowanie jadłospisów dla osób chcących być fit.

Być fit, to być aktywnym i zaangażowanym w pielęgnowanie własnego potencjału, zarówno fizycznego, intelektualnego, emocjonalnego oraz społecznego.

 

Pamiętaj! Nasze zdrowie w naszych rękach”