Zapraszamy na bezpłatne badanie słuchu – 25 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem!
17 kwietnia 2019
O kryzysach w ochronie zdrowia…
17 maja 2019

WHO o zdrowiu najmłodszych

Więcej ruchu, mniej patrzenia w tablet – takie zalecenia dla dzieci poniżej piątego roku życia wydała Światowa Organizacja Zdrowia.

Jak wskazali eksperci WHO, najmłodsi zbyt często i zbyt długo wpatrują się w ekrany i monitory tabletów czy smartfonów. Zamiast tego, powinni więcej czasu spędzać na zabawach związanych z aktywnością fizyczną i ruchem.
Ile czasu mogą spędzać „na telefonie”? W zasadzie im mniej tym, tym lepiej. Dzieci do 5 roku życia – najlepiej wcale. W tym okresie szybko rosną, ważny jest więc aktywny tryb życia. Pociechy intensywnie chłoną też wzorce rodzinne i wzorce zachowań. – Ważne więc, by w zabawach ruchowych najmłodszym towarzyszyli rodzice – radzą specjaliści.

Jakie zalecenia daje WHO poszczególnym grupom wiekowym?
• Niemowlęta powinny być aktywne kilka razy dziennie – wskazane są zabawy ruchowe na podłodze. I najlepiej, gdyby w ogóle nie patrzyły w monitory urządzeń elektronicznych.
• Dzieci w wieku 1-2 lata powinny spędzać nawet 3 godziny na zabawach ruchowych. Jednocześnie maluchy nie powinny być sadzane w fotelikach czy na krzesełkach, na których spędzać będą nieprzerwanie dłużej niż godzinę. Dwulatki – zdaniem ekspertów – mogą bawić się urządzeniami elektronicznymi, ale nie dłużej niż godzinę dziennie łącznie i najlepiej w krótkich odcinkach czasowych.
• Zalecenia dla dzieci w wieku 3-4 lata wskazują na 180 minut zabawy ruchowej, z czego przynajmniej 60 minut powinna stanowić intensywna aktywność. Z kolei czas przed ekranem nie powinien przekraczać godziny łącznie w ciągu dnia.

Więcej aktywności wpłynie nie tylko na zdrowie fizyczne dzieci, ale także na ich samopoczucie. W przyszłości pomoże zapobiegać otyłości, a jak wynika z badania HBSC, przeprowadzonego pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia, jest to coraz większy problem. Polskie dzieci i młodzież znajdują się w czołówce najbardziej otyłych nastolatków na świecie.
Fundacja „Misja Medyczna” dostrzega wyzwanie jakim jest wspieranie procesów redukcji masy ciała dzieci i młodzieży, zmiany nawyków żywieniowych oraz związanych z tym sposobów spędzania czasu. Zapraszamy bezpłatne konsultacje do „Poradni Dietetycznej dla dzieci i młodzieży”. W trakcie wizyty młodzi podopieczni mogą liczyć na wsparcie wykwalifikowanego dietetyka, który przeprowadza m.in. badania antropometryczne, edukację żywieniową i wydaje zalecenia dietetyczne. Poradnia oferuje również możliwość ułożenia spersonalizowanego planu żywieniowego młodego pacjenta.
(jb)