Wywiad z Jolantą Parafiniuk
31 lipca 2017
Podsumowanie imprez Aktywność fizyczna cz. II
13 grudnia 2017

Z miłości do aktywności

Fundacja Misja Medyczna wspólnie z Ministerstwem Zdrowia 01 października rozpoczęła realizację projektu pod hasłem „Z miłości do aktywności” biorąc udział w Festiwalu Biegów Ziemi Kłodzkiej pod nazwą, „Pokonaj Twierdzę”. Trasa biegu wiodła przez najpiękniejsze miejsca Kłodzka, zabytkową Twierdzę, skąd roztacza się niezwykle urokliwa panorama na Ziemię Kłodzką, malowniczy rynek i kamienny most gotycki św. Jana. Pomimo, iż była to pierwsza edycja Festiwalu wzięło w nim udział niemal 500 zawodników. Biegacze rywalizowali na trzech dystansach 5km, 10km, 21km. Podczas trwania imprezy punkt Misji Medycznej był nieustannie oblegany, uczestnicy korzystali z bezpłatnych konsultacji naszych ekspertów w dziedzinie dietetyki i fizjoterapii.

07 października swoją obecnością wsparliśmy jedenastą już edycję Hubertusa Łęczyckiego, która odbyła się na Placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy. Na wszystkich obecnych gości czekały rozmaite atrakcje, obok tradycyjnych pokazów psów myśliwskich i ptaków łowczych oraz licznych stoisk, gdzie można było nabyć lokalne, ekologiczne produkty przybyli mogli skorzystać z fachowych porad ekspertów Fundacji oraz wysłuchać pogadanki na temat zbilansowanej diety oraz możliwości samodzielnego treningu z uwzględnieniem osób z różnego rodzaju schorzeniami. XI Hubertusa Łęczyckiego zakończyła symboliczna pogoń za lisem pod łęczyckim zamkiem w wykonaniu dzieci.

Kolejnego dnia, 08 października Fundacja była obecna w Świnoujściu podczas Biegów Małego Wyspiarza. W tegorocznej I edycji biegu na 10 km udział wzięło 287 zawodników, w marszu nordic walking 37 zawodników. Stoisko edukacyjne Fundacji poświęcone zdrowemu i aktywnemu stylowi życia cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno wśród zawodników jak i osób towarzyszących. Na bieżni Stadionu Miejskiego OSiR odbyły się rozgrzewki dla biegaczy poprowadzone przez trenera Fundacji, Grzegorza Płaczkowskiego a zorganizowana na stoisku pogadanka przez naszych ekspertów, dietetyka mgr inż. Magdalenę Kubik oraz fizjoterapeutę Radosława Janczyka pogłębiła wiedzę oraz zwiększyła świadomość uczestników imprezy na temat prawidłowego żywienia oraz wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Tydzień później, 14 października stoisko Fundacji można było odwiedzić podczas cyklicznej imprezy sportowo – rekreacyjnej, na zawodach w biegach i nordic walking z cyklu Grand Prix Tężnie Run przy Parku Linowym w Ciechocinku. Ideą wydarzenia było propagowanie i promowanie biegania oraz marszu nordic walking jako formy zdrowego stylu życia ale także aktywnego spędzania czasu. Trasa biegu liczyła 5 200 m i wiodła wokół XIX wiecznych tężni solankowych. Zawodnicy przed zmaganiem się w biegu uczestniczyli w rozgrzewce, którą poprowadził trener Fundacji, Jacek Jarmoła.

Po dotarciu do mety w namiocie Fundacji Misja Medyczna było bardzo tłoczno, biegacze wykonywali pomiar masy ciała i korzystali z bezpłatnych konsultacji naszych fachowców, dietetyka fizjoterapeuty i trenera.

Nie mogło zabraknąć biało – czerwonego namiotu Fundacji na XI Ogólnopolskim Ekologicznym Biegu do Gorących Źródeł „Sanus Per Aquam – Zdrowie przez wodę”, który odbył się 15 października urokliwymi ulicami Uniejowa. Biegi rozpoczęły się wystrzałem z XVII- wiecznej armaty. W tegorocznym biegu na 10 km udział wzięło 945 zawodników nie tylko z Polski ale i zagranicy. Tradycyjnie przed biegiem trener Fundacji poprowadził rozgrzewkę dla wszystkich sportowców. Po biegu zawodnicy mogli posilić się zupą ogórkową na bazie uniejowskich ogórków termalnych. Uroczysta dekoracja uczestników odbyła się w hali sportowej Szkoły Podstawowej a nagrody i puchary wręczał między innymi Bogdan Krawczyk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

22 października Fundacja po raz kolejny aktywnie spędzała niedzielne popołudnie biorąc udział w 57 Biegach Ulicami Sieradza, które odbywają się od 1960 roku gromadzą z roku na rok coraz większą rzeszę biegaczy. W tegorocznych zawodach wzięło udział kilkaset osób z całego regionu. W biegu głównym, na dystansie 10 km udział wzięło około 300 sportowców.