Poradnia dietetyczna dla dzieci i młodzieży
1 marca 2019
Fundacja Misja Medyczna zaprasza na „Czwartki ze zdrowiem i medycyną”. Ostatnim gościem wydarzenia był Marek Posobkiewicz.
6 marca 2019

„Zdrowa i Aktywna Gmina” – Otwarcie Poradni Dietetycznej. Wywiad z Maciejem Ziębą, dietetykiem Fundacji

Redaktor: Ostatnio coraz więcej mówi się o narastającym problemie nadmiernej masy ciała
u polskich dzieci. Jak wyglądamy pod tym względem na tle Europy?

Maciej Zięba: Na tle Europy i świata wypadamy bardzo źle, żeby nie powiedzieć tragicznie. Niestety polska młodzież jest w czołówkach wszystkich raportów uwzględniających problem nadwagi i otyłości. Większość badań wskazuje, że dzieci z nadmiarem masy ciała stanowią około 30% ogółu.

Red.:Z czego to wynika?

M.Z.: Zacznę może od banału. Problemy z przybieraniem na wadze zaczynają się od nadmiernej podaży energii dostarczanej z żywnością oraz z powodu siedzącego trybu życia. Oczywiście zdarzają się też przypadki w których przyczyna nadwagi jest inna, ale stanowią one zdecydowaną mniejszość. Niestety wśród polskich dzieci, bardzo często już od narodzenia, utrwalane są złe nawyki żywieniowe. Osobami mającymi największą kontrolę nad tym co jedzą, jak jedzą i co robią ich dzieci mają osoby sprawujące nad nimi opiekę.

Red.: Czyli problem tkwi w braku wiedzy opiekunów, rodziców, dziadków nauczycieli?

M.Z.: Aż tak bym tego nie spłycał, daleki jestem od wystawiania takich osądów. Warto zauważyć, że świadomość żywieniowa Polaków rośnie. Z własnego doświadczenia wiem, że mimo iż większość osób zapytanych o zasady racjonalnego żywienia odpowie z grubsza prawidło, o tyle zasady te nie są stosowane w jadłospisach.

Red: Skoro jest tak źle to jak poprawić tę sytuację?

M.Z.: Nie ma jednej skutecznej recepty, bardzo ważne jest indywidualne podejście. Każdy przypadek jest inny, a osobami które są w stanie trafnie zdiagnozować przyczynę wystąpienia nadwagi czy otyłości są bez wątpienia osoby wykształcone w tym zakresie, czyli dietetycy i lekarze. W sytuacji kiedy nasze dziecko ma problemy z nadmierną masą ciała warto zwrócić się do specjalisty, po to by poradzić się jak prawidłowo się odżywiać. Dlatego właśnie zapraszamy wszystkich chętnych rodziców wraz z dziećmi do siedziby Fundacji przy ulicy Rewolucji 1905 r. 52/4, gdzie od 01 marca rusza bezpłatna poradnia dietetyczna zajmująca się walką z nadwagą i otyłością wśród dzieci i młodzieży.